informační a mediální gramotnost
o pořadu

Žijeme ve společnosti... závislé na konzumaci informací. Ta může mít různé podoby. Od projíždění reels přes sledování zpráv až po čtení caps locku a vykřičníků plných mailů od příbuzných. Víš ale, kde se vlastně informace berou? Proč existují fake news a manipulace? Od čeho máme média? Jak vypadá práce novinářů? Nebo třeba jak komunikovat s lidmi na internetu? S tím vším a mnohým dalším Tě seznámí Virtuálno – crash course informační a mediální gramotnosti.

Oldřich Neumann

Studuji žurnalistiku na FSV UK. Pracuji v Aktuálně.cz, předtím dva roky v ČT24. Vedu dramaturgii projektu Zavolíme!, moderoval jsem debatu s prezidentskými kandidáty i historicky první společný rozhovor s prezidentem republiky a první dámou. Mám rád sci-fi a vypalovačky ze 70. a 80. let. Taky zpívám a hraju na saxofon v kapele Kašpárek v rohlíku.

Tomáš Morvay

Aktuálně jsem si na rok odskočil do Poznaně, ale jinak studuji žurnalistiku na FSV UK. Pracuji pro Deník N, kde mám na starosti překlady. Občas taky něco napíšu o dění ve střední Evropě. Zajímá mě politika, učím se jazyky a většinu roku strávím na cestách.

Emma Fousková

Druhým rokem studuji žurnalistku a mezinárodní vztahy v rámci politologie na FSV UK. Zaměřuji se hlavně na politický systém a celkovou situaci v USA. Mými vzory jsou Martin Řezníček a Tomáš Etzler. Taky píšu pro redakci Aktuálně.cz. Fun facts o mně, nikdo mi neřekne jinak než Amy a miluju vanilkovou Coca-Colu.

Alex Naxera

Jsem nemladší člen celého Based týmu. Studuji Smíchovskou střední průmyslovou školu a gymnázium a bude ze mě ajťák. Opravuji a stavím 3D tiskárny a občas o tom jdu vyučovat. Rád létám po světě, ale ještě raději na poli s RC modely, Top Gun je můj oblíbený film. I ajťáka může zajímat svět kolem nás!

doc. PhDr. Alice Němcová Tejkalová, Ph.D.

Alice Němcová Tejkalová se zabývá analýzou stavu žurnalistiky v mezinárodním projektu Worlds of Journalism Study a sportovní žurnalistikou. Je vedoucí katedry žurnalistiky na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. V minulosti byla teprve jako druhá redaktorka v historii redakce zaměstnankyní Redakce sportu České televize (spolupráce od roku 2000, pracovala jako redaktorka, moderátorka, scénáristka, dramaturgyně i režisérka), v roce 2017 se podílela na moderování webového pořadu Redakce zpravodajství a webu ČT Sport ČT Sportcast. Pro Redakci aktuální publicistiky ČT spoluvytvářela několik dílů cyklu Fenomén Dnes a dva roky moderovala pořad Zprávičky, v roce 2013 připravila dva díly o historii televizní sportovní žurnalistiky pro Pozor, vysíláme. V roce 2005 založila a do konce roku 2012 vedla první český zpravodajský server o sportu handicapovaných Handisport.cz. V letech 2018–2022 byla děkankou Fakulty sociálních věd UK, 2015–2018 ředitelkou Institutu komunikačních studií a žurnalistiky na FSV UK a 2014–2018 členkou Kolegia rektora UK pro sociální záležitosti. Je vdaná za dvojnásobného paralympijského vítěze Martina Němce, mají spolu dvě dcery. (zdroj: FSV UK)

seznam epizod
připravujeme

Veřejnoprávní média a zpravodajské agentury
Práce novinářů a zpracování informací
Zprávy na sociálních sítích
Řetězové e-maily
Komunikace s lidmi na internetu
Manipulace
Praktické využití umělé inteligence
Jak správně googlit?
Bezpečnost na internetu

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram