soudobé dějiny
o pořadu

Servírujeme moderní historii. Ukazujeme, že děják není jen zběsilé biflování nepřeberného množství letopočtů pár hodin před písemkou. Pravěk, Etrusky, ani Přemyslovce u nás nehledej, zaměřujeme se na 20. a 21. století. Na události, které formovaly svět, ve kterém žijeme.

moderátoři

Tereza Povolná

Na Seznam Zprávách glosuji politiku ve Šťastném podcastu, na Karlovce studuji třetím rokem žurnalistiku. Trávím příliš času na Twitteru. Ráda se s kýmkoliv pobavím (a klidně i pohádám, ups) o aktuálním dění doma i ve světě. Jsem máma italského chrtíka a berounská patriotka. Vždycky jsem se na gymplu zlobila, proč třikrát rozebíráme do podrobna Etrusky a Mezopotámii a třikrát se učíme vyjmenovat Přemyslovce tam a zpátky, když pak „nezbyde čas“ na moderní dějiny. Spolu s Matyášem a Kubou proto připravujeme pořad Long history short, kde si na historii 20. a 21. století posvítíme.

Matyáš Borovský

Jsem učitel z přesvědčení, že to má smysl a dějepis na střední není ztráta času. Přes studium na gymplu a historie FF UK jsem se dostal k učení dějepisu a jeho vylepšování pro další generace žáků a žákyň, které nebaví se biflovat, ale spíš se chtějí něco reálně naučit. Kromě své práce miluju hory, hudbu a jídlo, ideálně dohromady. Až budu velký, chci řídit vlastní školu, kde se budou žáci cítit dobře a budou se rádi vzdělávat.

Jakub Roubíček

Studuji východoevropská studia a žurnalistiku na pražské Karlovce. Jsem šéfredaktor Studentských listů a korespondent pro The European Correspondent. Kromě toho, že jsem věrným divákem nízkonákladových filmů se také zajímám o současné dění a jeho historický kontext. Ve volném čase zaplňuji veřejný prostor svými komentáři na Listech a od teď i rozhovory zde pro vás.

seznam epizod
připravujeme

Jugoslávská válka
Sametová revoluce
Pád komunismu ve Východním bloku a rozpad SSSR
Problémy ČSR ve 20. a 30. letech
Španělská občanská válka

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram